Završetak projekta “Sub Eco” u Splitsko-Dalmatinskoj županiji
Čišćenjem podmorja HGSS Stanica Split uspješno je privela kraju projekt „Sub Eco“ čiju provedbu je kroz natječaj Zeleni pojas 2019. financirala INA – Industrija nafte d.d.
S ciljem zaštite okoliša i prirode ovaj hvale vrijedan projekt odrađen je kroz ekološke akcije čišćenja podmorja na području INA-inih benzinskih postaja za nautičare, promociju zajedničke suradnje na projektu te promocije uspješne zajedničke suradnje.
Iz mora u Milni na Braču, uvali Rogač na Šolti, Vrboski na Hvaru i otoku Visu uklonjeno je i zbrinuto oko 30m³ različitog otpada: guma, plastike, stakla, boca, ručnika, mreža i ostalog sitnog otpada. Isti je u suradnji s lokalnim komunalnim poduzećima adekvatno zbrinut na legalna odlagališta.
Aktivnosti ovog projekta kojemu je osim uklanjanja otpada iz podmorja cilj bio i podizanje svijesti o važnosti čuvanja i zaštite prirode provelo je 25 ronilaca i 42 volontera iz više različitih udruga.
Darko Gavrić, pročelnik HGSS Stanice Split, u prigodi uspješnog završetka projekta „Sub Eco“, istaknuo je važnost financiranja ovakvih projekata gdje se kroz suradnju između volontera, istomišljenika i lokalne zajednice ostvaruju važni ciljevi iz područja očuvanja i zaštite prirode. Uz financijsku potporu INA-e, znanje, stručan kadar i opremu HGSS-a te angažman volontera dao se velik doprinos čišćoj prirodi Splitsko-dalmatinske županije što je čini još privlačnijom turističkom destinacijom.
Ispred HGSS-a, Izvršni pročelnik HGSS-a, Marko Rakovac, prezentirao je projekt HGSS-a "Razmjena iskustava između Hrvatske i Norveške u traganju i spašavanju iz ruševina".
Pozivom centra 112 danas u 14:30 počela je akcija za HGSS stanicu Šibenik. U centru su nas spojili s kolegama iz HGSS stanice Split koji su dobili obavijest da se na ferati na Dinari nalaze dva poljska planinara koja se uslijed iznemoglosti i straha ne mogu dalje kretati te traže pomoć.