Vježba Odjela za ronilačko spašavanje na Moru
Članovi Odjela za ronilačko spašavanje su od 12.-14. svibnja održali vježbu traganja i spašavanja na moru.
Cilj vježbe je bio nastaviti raditi na protokolima pretrage i spašavanja unesrećenih osoba u morskom ambijentu. Naglasak vježbe je stavljen na rad s opremom za ronilačko spašavanje za javne potrebe (Public Safety) u moru.
Iako su nepovoljne vremenske prilike pratile ovu vježbu, HGSS ronioci su odradili više trenažnih urona do maksimalnih dubina od 40 metara u svrhu održavanja spremnosti za slične zadaće.
Ovakav ambijent pruža posebne izazove pretraga na većim dubinama i u velikim prostranstava, stoga je jako bitno da se tehnike kojima HGSS ronioci rade ovakve vrste spašavanja nastave uvježbavati i usavršavati u svrhu povećanja efikasnosti pronalaska unesrećenih osoba i sigurnosti samih spašavatelja koji sudjeluju na ovakvim akcijama.
Uključeni su i ostali značajni resursi kojima se ronioci HGSS-a služe prilikom provođenja akcije ovakvog tipa. HGSS plovilo koje je poslužilo kao baza za vježbu te dodatni alati za pretrage morskog dna poput sonara za traženje nestalih osoba s površine mora.
Veliku zahvalu dugujemo ronilačkom centru Draulik iz Milne, našeg kolege Petronija Tasića uz čiju podršku se ova vježba uspješno provela.
U narednom periodu slične vježbe očekuju i ostale HGSS ronioce, kako bi u slučaju izbivanja akcija ovakvog tipa, HGSS bio spreman odgovoriti.
Ispred HGSS-a, Izvršni pročelnik HGSS-a, Marko Rakovac, prezentirao je projekt HGSS-a "Razmjena iskustava između Hrvatske i Norveške u traganju i spašavanju iz ruševina".
Pozivom centra 112 danas u 14:30 počela je akcija za HGSS stanicu Šibenik. U centru su nas spojili s kolegama iz HGSS stanice Split koji su dobili obavijest da se na ferati na Dinari nalaze dva poljska planinara koja se uslijed iznemoglosti i straha ne mogu dalje kretati te traže pomoć.