Stanici Split uručeno specijalizirano vozilo
U Splitu je obavljena primopredaja specijalnog vozila tipa UNIMOG namijenjenog dodatnom unaprijeđenju rada Hrvatske gorske službe spašavanja.
Ključeve specijalnog vozila, pročelniku HGSS Stanice Split Darku Gavriću uručio je splitski gradonačelnik Ivica Puljak. Radi se o vozilu vrijednom 3.500.000 kuna, a čiju nabavu, putem leasinga, financira Grad Split.
Specijalizirano vozilo za pristup nepristupačnom terenu i prihvat ozlijeđenih tipa UNIMOG jedino je takvo vozilo u Hrvatskoj, koje će dodatno unaprijediti sposobnosti HGSS-a, a istovremeno je važan alat za sustav civilne zaštite Grada Splita uslijed mogućih izvanrednih situacija, poput snježnog nevremena, poplava, potresa i drugih nesreća.
Vozilo ima pogon na sva četiri kotača, pouzdano je za teško pristupačne terene i za sve vremenske uvjete. Takvo vozilo je standardni dio opreme svih službi čija je djelatnost poput HGSS-ove, jer se može kretati kroz nepristupačan teren, dostaviti tešku opremu, te je uz pomoć njega lakše transportirati unesrećene do cestovne komunikacije.
Do sada su pripadnici HGSS-a u takvim situacijama bili prisiljeni organizirati višesatni teški transport (nosiljke na rukama pripadnika) što, osim što je fizički naporno, znatno dulje traje, te je za urgentna stanja bolesnih i ozlijeđenih presudno za ishod spašavanja. Transport uz pomoć ovog vozila je udobniji za unesrećenog, čime se umanjuju posljedice nesreće.
Također, UNIMOG će biti i u funkciji univerzalnog vozila za potrebe civilne zaštite.
31. svibnja 2023., u uredu gradonačelnika Grada Gospića potpisan je Ugovor o osnivanju prava građenja na nekretnini u vlasništvu Grada Gospića ukupne površine 2.606 metara kvadratnih u svrhu izgradnje centralnog skladišta HGSS-a.