Izvid i opremanje opasnih dionica u često posjećenim speleološkim objektima
Članovi Komisije za speleospašavanje HGSS-a u suradnji sa speleolozima iz Hrvatskog planinarskog saveza (Komisija za speleologiju) i SO HPD Željezničar dana 10.07.2020.g. u jami Oaza i jami Muda Labudova, zamijenili su linije za napredovanje od ulaznog dijela do prvog podzemnog kampa u sklopu akcije izvida i preopremanja opasnih dionica često posjećenih speleoloških objekata.
Jama Oaza smještena je na Južnom Velebitu na prostoru masiva Crnopac, ista je sastavni dio Jamskog sustava „Crnopac“ koji duljinom prelazi 44km te se spušta do dubine -797m.
Više o jamskom sustavu Crnopac
Jamski sustav Crnopac najveći je speleološki objekt u Republici Hrvatskoj. Jame Oaza i Muda Labudova nisu istražene u potpunosti te se u njima provode intenzivna speleološka istraživanja.
Ovom prigodom aluminijska sidrišta zamijenjena su inox dvostrukim sidrištima. Također, dijelovi jame koji nisu adekvatno postavljeni preopremljeni su na sigurniji način.
Obzirom na složenost spomenutih speleoloških objekata i intenzitet istraživanja istih, potrebno je kontinuirano ulagati u preventivu i suradnju speleologa i HGSS-a kako bi u najvećoj mogućoj mjeri spriječili nesreće u podzemlju. Akcije u ovakvim speleološkim objektima predstavljaju jedan od najsloženijih aspekata spašavanja te ne rijetko traju više dana uz sudjelovanje velikog broja speleospašavatelja.
Hrvatska gorska služba spašavanja u proteklih je godinu dana iznova dokazala da je nezaobilazan faktor sustava civilne zaštite. Ponosni smo na kontinuirani razvoj svakog dijela naše službe, ali helikoptersko spašavanje je segment kojeg moramo i želimo unaprijediti kako bismo što brže odgovorili na spašavanje ljudskih života. HGSS-u je potreban moderan helikopter koji će služiti isključivo za spašavanja u nepristupačnim područjima, poručio je Josip Granić, pročelnik Hrvatske gorske službe spašavanja (HGSS) na sinoćnjoj proslavi svetog Bernarda u Mariji Bistrici.