Ubodi insekata
Nastavno na sva sve veći broj alergijskih reakcija nakon uboda insekata kod planinara donosimo Vam neke smjernice kako bi izbjegli neželjene događaje u planini.
Ubodi insekata su jako česta pojava u proljetni, ljetnim i ranim jesenskim danima i zavisno do godine do godine na već poznate insekte, svake godine imamo novi soj insekata koji izazivaju nove oblike alergijskih reakcija. Najčešći ubodi su nam ubodi stršljenova i pčela, a nije rijetkost niti alergijska reakcija na pauke. Stršljenovi imaju najjači razvijeni ubod i njihova izlučevina može izazvati anafilaktični šok koji je posljedica velike alergijske reakcije i samim time predstavlja stanje koje ugrožava život.
Najveći rizik preuzimaju ljudi koji imaju inače razvijene poznate alergije na neke od alergena ili kronični alergičari. Preporuka je svima uzimati redovnu terapiju za alergiju, a ako sumnjate ili imate potvrdu alergije na određene alergene obavezno prije planinarenja javiti se liječniku obiteljske medicine radi savjetovanja.
Ako se pak nađete u situaciji u kojoj netko od vaših kolega nakon uboda insekta razvije alergijsku reakciju trebate postupiti u skladu s principima prve pomoći. Svaka alergijska reakcija je ozbiljno stanje i može ugroziti život.
Potrebno je:
– Osigurati prohodan dišni put
– Pozvati 112 (HGSS i HMS)
– Paziti na pojavu znakova i simptoma koji ugrožavaju život
– Staviti unesrećenu osobu u miran položaj
– Hitno transportirati do najbližeg pristupnog puta
Organiziranje izleta u vlastitom aranžmanu uključuje puno detalja, od vremenske prognoze, odabira cilja i staza, adekvatne odjeće i obuće, adekvatne opreme, vode, hrane, nošenja karte i kompasa, čeone svjetiljke, prve pomoći, ali i važnog detalja o duljini dana. Kada se na izlet samostalno odluče maloljetnici, stvar poprima znatno ozbiljnije konotacije, posebice kada to organiziraju bez znanja roditelja.
Završen je međunardni projekt "Unapređenje tehničkih kapaciteta gorskih službi spašavanja" u sklopu programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine
Gospićki spašavatelji su 2022. godinu započeli vrlo zahtjevnom akcijom spašavanja planinara s Vaganskog vrha na južnom Velebitu i to baš 1. siječnja 2022. u večernjim satima, kada je otklizao niz strmu zaleđenu padinu i pri tom zadobio težu povredu noge.