HGSS

Emergency call

Vježba spašavanja u stijeni HGSS Stanice Samobor

Proteklog vikenda članovi HGSS Stanice Samobor boravili su na Velebitu, na području Dabarskih kukova, gdje je održana redovna stanična vježba spašavanja u ljetnim uvjetima.

Kontinuirana obuka i uvježbavanje temelj su uspješnog djelovanja Hrvatske gorske službe spašavanja. Spremnost, stručnost, organiziranost i timski rad razvijaju se kroz brojne stanične aktivnosti i vježbe koje našim članovima omogućuju pravovremen, siguran i učinkovit odgovor u najzahtjevnijim situacijama spašavanja ljudskih života.

Jedna od obveznih godišnjih aktivnosti je i vježba ljetnih tehnika spašavanja, tijekom koje se uvježbavaju tehnike stijenskog spašavanja, kretanje po zahtjevnom terenu te koordinacija timova u uvjetima koji vjerno oponašaju stvarne akcije spašavanja.

Prvi dio vježbe bio je posvećen ponavljanju i usavršavanju svih segmenata ljetnih tehnika spašavanja, dok je u drugom dijelu provedena simulirana akcija spašavanja u kuku Čelina. Kroz realan scenarij spašavanja članovi su imali priliku primijeniti stečena znanja i dodatno unaprijediti koordinaciju i učinkovitost rada na terenu.

U vježbi je sudjelovalo 13 članova HGSS-a, koji su još jednom potvrdili visoku razinu spremnosti za djelovanje u zahtjevnim uvjetima gorskog i stijenskog spašavanja.