U Požegi održan napredni tečaj za udaljene pilote HGSS-a
U HGSS Stanici Požega od 18. do 21. ožujka održan je napredni tečaj za udaljene pilote HGSS-a. Tečaj je održan uz pridržavanje svih epidemioloških mjera i sa smanjenim kapacitetom kako bi sigurnost predavača i članova bila na maksimalnoj razini.
26/03/2021
|Odjel bespilotnih sustava
Predstavnici Hrvatske kontrole zračne plovidbe predstavili su ažuriranu verziju AMC portala i primjenu aplikacije. Pomoću aplikacije rezervacije zračnog prostora potrebne za sigurno i nesmetano izvođenje letačkih operacija postaju dostupne već sa nekoliko klikova. Obrađene su i ostale teme iz svog područja djelovanja u skladu s programom obuke Odjela bespilotnih sustava.
Dosta pozornosti posvetilo se i meteorologiji koju su stručni djelatnici iz Hrvatske kontrole zračne plovidbe (HKZP) približili pilotima. Nadalje, održano je predavanje od strane Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo s temom nove europske regulative o bespilotnim sustavima, gdje je odgovoreno na brojna pitanja tečajaca.
Na naprednom tečaju za udaljene pilote obrađivale su se teme iz procjene rizika, operacija noću, fixwing sustavi, mapiranje i obrada podataka isl. U skladu s razvojem Odjela bespilotnih sustava HGSS-a i strategijama razvoja, na tečaju je po prvi put uklopljeno izvođenje operacija iz vozila kao nova sposobnost Hrvatske gorske službe spašavanja.
Ovom prilikom zahvaljujemo se Hrvatskoj kontroli zračne plovidbe (HKZP) i Hrvatskoj agenciji za civilno zrakoplovstvo. Doprinijeli su kvaliteti ovog tečaja i veselimo se sličnim suradnjama u budućnosti.
Daljnji razvoj Odjela bespilotnih sustava je u smjeru školovanja i razvoja novih tehnologija i programskih rješenja. Održavanjem dodatnih tečajeva čiji broj se sada penje na pet godišnje kao i ustrojem kontinuiranog usavršavanja kroz mjesečne treninge odjela. Na treninzima se okupljaju iskusni piloti, novo pridošli piloti kao i članovi Hrvatske gorske službe spašavanja koji pokazuju interes za bespilotne letjelice. Omogućeno im je u sigurnoj okolini i kontroliranom prostoru uvježbavati tehnike. Osim trenažnih letačkih operacija piloti se educiraju i na području digitalne kartografije, izrade 3D modela terena. Usavršavaju se u svim potrebnim vještinama koje im pomažu u daljnjem uspješnom radu u svrhu spašavanja ljudskih života.
U nepune tri godine od osnutka, Odjel bespilotnih sustava HGSS-a je uvođenjem novih tehnologija, znanjem i stručnošću instruktora i licenciranih pilota, postao neizostavan dio uspješnosti potrage i spašavanja.
Organiziranje izleta u vlastitom aranžmanu uključuje puno detalja, od vremenske prognoze, odabira cilja i staza, adekvatne odjeće i obuće, adekvatne opreme, vode, hrane, nošenja karte i kompasa, čeone svjetiljke, prve pomoći, ali i važnog detalja o duljini dana. Kada se na izlet samostalno odluče maloljetnici, stvar poprima znatno ozbiljnije konotacije, posebice kada to organiziraju bez znanja roditelja.
Gospićki spašavatelji su 2022. godinu započeli vrlo zahtjevnom akcijom spašavanja planinara s Vaganskog vrha na južnom Velebitu i to baš 1. siječnja 2022. u večernjim satima, kada je otklizao niz strmu zaleđenu padinu i pri tom zadobio težu povredu noge.