Ova rubrika i sljedeće stranice postoje da bismo olakšali snalaženje ljudima pri bavljenu aktivnostima u prirodi. Savjete su napisali gorski spašavatelji iz vlastitog dugogodišnjeg iskustva.
Nadamo se da će vam savjeti pomoći u bavljenju aktivnostima u prirodi, a ako i jedan od ovih savjeta pomogne u sprečavanju nesreće, postojanje ovih stranica u potpunosti će biti opravdano!
Prvi uvjet kako bi prilikom nesreće ispravno postupali je sačuvati prisebnost i smiriti sebe i druge.
Poziv za pomoć u planini ili stijeni daje se svjetlosnim ili zvučnim znacima. Poziv i odziv treba ponavljati do uspostavljanja čvrste i razgovijetne veze. Znakovi za poziv daju se šest puta u minuti svake druge minute, a odziv istim znacima tri puta svake druge minute. Znak da trebamo pomoć je i ispaljivanje crvene svijetleće rakete.
U slučaju spašavanja helikopterom prilikom njegovog naleta u blizini mjesta nesreće, pozivatelj ako je moguće postavlja tijelo u položaj “Y” – “yes” (uspravno tijelo s podignutim raširenim rukama). Lokaciju nesreće moguće je naznačiti i mahanjem astrofolijom (srebrna strana), a u sumrak ili ako je mjesto sjenovito bljeskalicom foto aparata ili mobitela.
Sigurnosna pravila na prijedlog HGSS-a donosio je ravnatelj DUZS-a. Od 1. siječnja 2019. DUZS je transformiran za Ravnateljstvo Civilne Zaštite pri MUP-u.
Sigurnosna pravila na prijedlog HGSS-a donosio je ravnatelj Državne uprave za zaštitu i spašavanje. Od 1. siječnja 2019. DUZS je transformiran za Ravnateljstvo Civilne Zaštite pri Ministarstvu unutarnjih poslova. Sigurnosnim pravilima o mjerama i pravilima ponašanja osoba koje sudjeluju u aktivnosti na planinama i drugim nepristupačnim područjima uređuju se opće i posebne mjere, vrste aktivnosti i pravila ponašanja osoba koje sudjeluju u aktivnostima na planinama i drugim nepristupačnim područjima.
Temeljem 13.članka stavka 2. Zakona o Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja na prijedlog HGSS-a, ravnatelj Državne uprave za zaštitu i spašavanje donosi ova sigurnosna pravila koja možete preuzeti klikom na: SIGURNOSNA PRAVILA
Visokim planinama smatramo područja iznad 2500 n/m. Ta je nadmorska visina za većinu ljudi granica iznad koje se javljaju privremeni simptomi, a kod nekih razvijaju i ozbiljniji zdravstveni problemi. Zbog toga iznad se 2500 n/m povećavaju se sigurnosni rizici i za njih treba pripremiti.
Najvažnije je izabrati izlet kojeg tjelesno i vremenski možemo savladati.
Planinarima, izletnicima i turistima koji obilaze hrvatske planine preporučujemo besplatnu aplikaciju Hrvatskog planinarskog saveza koju možete pruzeti klikom na: LINK
Osim što pruža potrebne informacije o hrvatskim planinama, aplikacija je namijenjena i povećanju sigurnosti korisnika. U slučaju opasnosti korisnik može saznati gdje se nalazi najbliža planinarska kuća ili sklonište, saznati svoj položaj, lokacije vrhova i dr. Na interaktivnoj karti može očitai i zemljopisne koordinate svog položaja što je važno u slučaju poziva u pomoć.
Osim gore navedenih savjeta za planinarenje, prilikom odlaska u visoke planine dobro je uvažavati i sljedeće savjete:
Završena sportsko-penjačka ili alpinistička škola jedan je od uvjeta za sigurno bavljenje ovom aktivnošću.
Istraživanja su dokazala da se 60% ozljeda može spriječiti ako skijaši i sanjkaši samo pročitaju upute za prevenciju istih.
Osnovni preduvjet za sigurno bavljenje turno skijanjem, uz dobru fizičku kondiciju i znanje skijanja, je završena turno skijaška, alpinistička ili visokogorska škola u nekom od planinarskih društava. Škola je potrebna kako bi stekli temeljna znanja i vještine potrebne za kretanje po planinama u snježnim uvjetima. Ovdje su navedeni samo osnovni savjeti koji nikako ne mogu zamijeniti pohađanje specijalističkih tečajeva.
Speleologija je lijepa, ali i potencijalno opasna aktivnost koja može dovesti do nesreće. Zbog toga svima koji se namjeravaju baviti ovom aktivnošću preporučujemo završavanje speleološkog tečaja u nekoj speleološkoj udruzi i osposobiti se za kretanje po speleološkim objektima (penjanje i spuštanje po užetu) postavljanje užeta u jamama, samospašavanje i sl.
Redoviti odlasci u speleološke objekte, kao i redovito uvježbavanje speleoloških tehnika i tehnika samospašavanja, osnovni su preduvjeti sigurnog bavljenja speleologijom. Ako ste imali dulju pauzu, a namjeravate ponovno ići u jame, ponovite sve speleološke tehnike na stijeni na dnevnom svjetlu uz iskusnog speleologa
Voda je osnovna životna potreba čovjeka, ali zbog opasnosti koje vrebaju u i na rijekama, potocima, jezerima i morima lako može postati naš ''neprijatelj''.
Hrvatska gorska služba spašavanja u svom sastavu ima timove osposobljene za spašavanje u speleološkim i potopljenim objektima. Ukoliko dođe do nesreće u nekom od takvih objekata bez odgode kontaktirajte HGSS preko jedinstvenog broja za hitne slučajeve 112.
Savjeti za sigurnost navedeni u ovom tekstu namijenjeni su svim aktivnim brdskim biciklistima, bez obzira na granu brdskog biciklizma kojom se bave ili razinu posvećenosti koju ulažu u ovaj sport.
Bez obzira na mnoge subjektivne i objektivne opasnosti koje su sastavni dio ovog sporta, pravilnom edukacijom i usvajanjem određenih pravila, mnoge od njih moguće je smanjiti. Na taj način doprinosite vlastitoj sigurnosti, ali i sigurnosti cijele grupe.
S većom razinom svjesnosti svih mogućih scenarija nesreće i ispravnim reagiranjem s potrebnom opremom i znanjem, moguće je zbrinuti unesrećenu osobu i spriječiti daljnje ozljede do dolaska interventnih službi. U najboljem scenariju, zbrinut ćete unesrećenog za nastavak vožnje.
OPĆENITO: